Strefy spotkań z bioróżnorodnością
Związek Międzygminny „Czysty Region” ogłasza kolejny konkurs z zakresu ochrony bioróżnorodności i właściwego postępowania z odpadami. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach prospołecznego projektu edukacyjnego skierowanego do organizacji pozarządowych oraz jednostek publicznych i dotyczy wspólnego utworzenia zielonych skwerów w przestrzeni publicznej, tzw. „Stref spotkań z bioróżnorodnością”.
Aby zazielenić swoją okolicę wystarczy wybrać odpowiednią lokalizację (spełniającą wymogi określone w § 4 Regulaminu), wykonać zgodnie z ideą „upcyclingu” ekokwietnik oraz wypełnić zgłoszenie.
Dla uczestników, którzy zostaną wybrani w konkursie, w ramach warsztatów realizowanych przez Związek utworzone zostaną Eko-strefy - zaadaptowane tereny zielone (przy szkole, świetlicy, domu wiejskim itp.) z ekokwietnikami (tzw. ogrodowy upcycling), domkiem dla owadów, meblami z palet i poduszkami z motywami roślinnymi, nasadzeniami i łąką kwietną. Dodatkowo każda Eko-strefa zostanie wyposażona w zestaw narzędzi ogrodowych, a uczestnicy przeszkoleni z zakresu zakładania łąki kwietnej, kompostowania i utrzymania zielonego skweru.
Do Konkursu przystąpić mogą organizacje pozarządowe i jednostki publiczne realizujące działania kulturalne, edukacyjne, wychowawcze, charytatywne i społeczne na terenie 11 spośród gmin członkowskich Związku Międzygminnego „Czysty Region” – mianowicie Cisek, Izbicko, Kędzierzyn-Koźle, Kolonowskie, Leśnica, Pawłowiczki, Polska Cerkiew, Reńska Wieś, Ujazd, Walce oraz Zdzieszowice.
Ważne terminy:
- 29 lipca 2022 r. – upływa termin zgłoszeń
- do 5 sierpnia 2022 r. – ogłoszenie wyników konkursu
- 22-24 sierpnia 2022 r. –realizacja warsztatów (tworzenie w wybranych lokalizacjach Eko-stref)
Celem konkursu jest m.in. budowanie więzi społecznych dla ochrony bioróżnorodności, zazielenienie terenów dostępnych publicznie, w tym zwiększenie lokalnej różnorodności biologicznej, a także rozpowszechnienie wiedzy z zakresu ograniczania wytwarzania odpadów, w tym promowanie idei upcyclingu, czyli nadawania nowej funkcji zużytym przedmiotom.
Działanie realizowane jest w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Projekt jest realizowany w partnerstwie Gminy Kędzierzyn-Koźle ze Związkiem Międzygminnym „Czysty Region” oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu.
Regulamin konkursu, karta zgłoszenia i inne dokumenty dostępne są na stronie: https://www.czystyregion.pl/edukacja/prospoleczny-projekt-edukacyjny-strefy-spotkan-z-bioroznorodnoscia.html