Wersja dostępna cyfrowo Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony
Logo Gminy pawlowiczki Gmina
Pawłowiczki

Nadawanie numerów PESEL obywatelom Ukrainy.

Uprzejmie informujemy, że wraz z wejściem w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 2022 poz. 583), każdemu obywatelowi Ukrainy przybyłemu na terytorium Polski po 24.02.2022r przysługuje prawo do nadania numeru PESEL. Numer PESEL umożliwia dostęp do świadczeń oraz podjęcia legalnej pracy. 

Wniosek o nadanie numeru PESEL jest bezpłatny. Przez osoby pełnoletnie musi on zostać złożony osobiście. Należy mieć przy sobie zdjęcie (spełniające wymogi ustawy o dowodach osobistych, w rozmiarach 35×45 mm) oraz dokument potwierdzający tożsamość. Na miejscu pobrane zostaną również odciski palców.
Składając wniosek warto podać swój adres mailowy i numer telefonu, oraz wyrazić zgodę na założenie profilu zaufanego. Ułatwia on załatwianie różnych formalności przez internet (np. wniosek o świadczenia pieniężne).

Wniosek o nadanie numeru PESEL dla dziecka może złożyć jego rodzic, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca nad nim faktyczną pieczę. W tym przypadku także niezbędne są kolorowe fotografie. Odciski palców będą pobierane od osób, które ukończyły 12 lat.

 


Data publikacji: 16-03-2022 11:48
Przewiń do góryPrzewiń do góry