Wersja dostępna cyfrowo Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony
Logo Gminy pawlowiczki Gmina
Pawłowiczki

Afrykański pomór świń (ASF).

Afrykański pomór świń (ASF) blisko granic województwa opolskiego.

Dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryte 21 czerwca br. w województwie łódzkim i wielkopolskim spowodują, że trzy powiaty województwa opolskiego: namysłowski, kluczborski i oleski znajdą się w obszarze zagrożonym wystąpieniem tej choroby.

 Po raz pierwszy zdarza się, że ASF tak bezpośrednio zagraża hodowcom świń i całej branży związanej z produkcją wieprzowiny działających na terenie naszego województwa.

Umieszczenie danego regionu w obszarach: zapowietrzonym, zagrożonym lub w strefach objętych ograniczeniami handlowymi wiąże się z ogromnymi problemami w prowadzeniu działalności, w szczególności przez wprowadzone zakazy przemieszczania świń i kłopoty ze zbytem.

Zwierzęta utrzymywane w gospodarstwach położonych najbliżej czynnych ognisk choroby mogą zostać poddane prewencyjnemu wybic. Jest to ostatni moment dla hodowców świń powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego na dostosowanie do obowiązujących zasad bioasekuracji, określonych w rozporządzeniu MRiRW.

Gospodarstwa, w których podczas kontroli ujawnione zostaną uchybienia w tym zakresie, będą obejmowane nakazem likwidacji stada z jednoczesnym zakazem prowadzenia dalszej hodowli.

W przypadku wystąpienia ogniska ASF w gospodarstwie niespełniającym obowiązków określonych w ww. rozporządzeniu hodowcy nie przysługuje odszkodowanie za zlikwidowane zwierzęta.

Szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa epizootycznego ma świadomość hodowców jakimi drogami wirus ASF może wniknąć do gospodarstwa, a może to nastąpić:

- poprzez wprowadzenie wirusa z zakażonymi świniami, pochodzącymi z niepewnego nielegalnego źródła, często zakupionymi po „okazyjnej cenie”,

- skarmianie świń zlewkami,

- przeniesienie wirusa do gospodarstwa w sposób mechaniczny przez człowieka na odzieży i obuwiu, które używane było poza chlewnią, szczególnie, jeżeli były to tereny, na które podchodzą dziki, tereny leśne lub inne gospodarstwa utrzymujące świnie; w ten sam sposób wirus może się dostać do gospodarstwa na kołach pojazdów,

- wirusa w sposób bezpośredni lub pośredni mogą zawlec do chlewni, magazynu z paszami lub ściółką dla świń szkodniki oraz inne zwierzęta, w tym zwierzęta domowe, wnosząc go do gospodarstwa na swoim ciele.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu, w związku z zaistniałą sytuacją,
apeluje o rygorystyczne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa biologicznego i wysokiego reżimu sanitarnego w gospodarstwach.

PDFrozporządzenie MRiRW.pdf (171,27KB) Rozporządzenie MRiRW

 

 

Data publikacji: 17-11-2021 08:31
Przewiń do góryPrzewiń do góry