Wersja dostępna cyfrowo Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony
Logo Gminy pawlowiczki Gmina
Pawłowiczki

OSP Gościęcin

Gościęcin pożar.jpeg

Gościęcin wyjazd.jpeg

Według danych, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Opolu, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościęcinie powstała jesienią 1888 roku z inicjatywy miejscowych rzemieślników i rolników. Na początku istnienia nasza straż posiadała sikawkę konną, bosaki, topory oraz inny sprzęt. Dnia 9 lutego 1928 roku został zatwierdzony Statut Straży Ogniowej w Gościęcinie. Działalność naszej jednostki obejmowała także okoliczne wsie takie jak: Mierzęcin, Urbanowice, Karchów, Ligotę Wielką i Kózki.

Przechodzący front I i II Wojny światowej, straż z Gościęcina przeżyła dramatycznie, gdyż wielu działaczy i członków naszej jednostki nie powróciło do domów. Po 1945 roku wraz z wiosennym wyzwoleniem rozpoczęła się powojenna działalność straży z Gościęcina.

W 1970 roku, nasza jednostka za wysoki poziom wyszkolenia pożarniczego i zajmowanie czołowych lokat w zawodach gminnych i powiatowych, otrzymała samochód gaśniczy Star 20 z rąk ówczesnego komendanta Zawodowej Straży Pożarnej. W tym samym czasie ruszyła rozbudowa budynku remizy o kotłownię, świetlice oraz wieżę do suszenia węży.

Jednostka OSP Gościęcin brała czynny udział w gaszeniu rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 roku, lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku oraz w akcjach powodziowych na terenie Kędzierzyna-Koźla. W 2009 roku nasza jednostka pozyskała lepszy samochód.

Na dzień dzisiejszy Jednostka dysponuje średnim wozem bojowym Star 2.4.4 ze zbiornikiem na wodę o pojemności 2,5 tysiąca lirów.

W 2017 Fundacja ''Faktu'' w wyniku przeprowadzonego konkursu ufundowała naszej jednostce zestaw złożony z torby PSP R1 i deski ortopedycznej, dzięki którym możemy skuteczniej nieść pomoc ofiarom wypadków.

23 stycznia 2018 roku zmarł nasz wieloletni prezes Wojciech Winnik. Przed objęciem tej funkcji, przed 25 lat był skarbnikiem OSP. Nadano mu medal brązowy, medal srebrny, odznakę ''wzorowy strażak” i odznakę '' za wysługę 50 lat ''. Jego ziemska służba dobiegła końca, lecz swoją postawą i godnym reprezentowaniem jednostki zapisał się na kartach historii naszej straży.

Przewiń do góryPrzewiń do góry